Kunnan hallinto ja talous

KÄRKÖLÄN STRATEGIA

Visio

Kärkölä on ulospäin suuntautuva ja myönteisesti tunnettu, terve, itsenäinen, yhteisöllinen sekä menestyvä ‐ ihmisen kokoinen kunta.

Arvot

arvot


Veroprosentit 2019

Kunnallisveroprosentti on 22,00

Kiinteistöveroprosentit:

  • yleinen kiinteistöveroprosentti 1,35
  • vakituisten asuinrakennuksen veroprosentti 0,60
  • muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,20
  • rakentamattoman rakennuspaikan veroprosentti 4,35
  • yleishyödyllisten yhteisöjen kiinteistöveroprosentti 0

Veroprosentin kehittyminen vuosina 2014-2019


Tulovero %
Verovuosi 201421,00
Verovuosi 201521,75
Verovuosi 201621,75
Verovuosi 201721,75
Verovuosi 201821,75
Verovuosi 201922,00


Kiinteistö-veroYleinen kiinteistöveroVakituinen asuminenMuu asuminenRakentamaton rakennuspaikkaYleishyödylliset yhteisöt
%%%%%
Verovuosi 20141,250,501,103,000,00
Verovuosi 20151,350,601,203,000,00
Verovuosi 20161,350,601,203,000,00
Verovuosi 20171,350,601,203,000,00
Verovuosi 20181,350,61,203,000,00
Verovuosi 20191,350,61,203,000,00

Tunnuslukuja


Lainat €/asukasVuosikate 1 000 €
20068182006930
2007756200759
200899320081409
2009200220091420
201018922010776
2011213020111634
201220132012-1336
201325852013-420
2014305020145222
201534902015147
201620882016909