fbpx
Valitse sivu

Kunnan hallinto ja talous

Visio

Kärkölä on ulospäin suuntautuva ja myönteisesti tunnettu, terve, itsenäinen, yhteisöllinen sekä menestyvä ‐ ihmisen kokoinen kunta.

Arvot

  • Luottamus
  • Aktiivisuus
  • Vastuullisuus
  • Yhteisöllinen välittäminen

Veroprosentit 2020

Kunnallisveroprosentti on 22,00

Kiinteistöveroprosentit:

  • yleinen kiinteistöveroprosentti 1,35
  • vakituisten asuinrakennuksen veroprosentti 0,60
  • muiden asuinrakennusten veroprosentti 1,20
  • rakentamattoman rakennuspaikan veroprosentti 4,35
  • yleishyödyllisten yhteisöjen kiinteistöveroprosentti 0

Veroprosentin kehittyminen vuosina 2014-2020

Tulovero%
Verovuosi 201421,00
Verovuosi 201521,75
Verovuosi 201621,75
Verovuosi 201721,75
Verovuosi 201821,75
Verovuosi 201922,00
Verovuosi 202022,00
Kiinteistö-vero Yleinen kiinteistövero Vakituinen asuminen Muu asuminen Rakentamaton rakennuspaikka
%%%%
Verovuosi 20141,250,501,103,000,00
Verovuosi 20151,350,601,203,000,00
Verovuosi 20161,350,601,203,000,00
Verovuosi 20171,350,601,203,000,00
Verovuosi 20181,350,61,203,000,00
Verovuosi 20191,350,61,203,000,00
Verovuosi 20201,350,61,203,000,00

Tunnuslukuja

Lainat €/asukasVuosikate 1 000 €
2006818 2006930
2007756 200759
2008993 20081409
20092002 20091420
20101892 2010776
20112130 20111634
20122013 2012-1336
20132585 2013-420
20143050 20145222
20153490 2015147
20162088 2016909
20171972 20172390
20181861 2018230
20194050 2019254